Standardy Ochrony Małoletnich w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Sieradzu

ZARZĄDZENIE NR 11/2024 Dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sieradzu z dnia 22 lipca 2024 roku w sprawie wprowadzenia Standardów ochrony małoletnich w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Sieradzu.

Na podstawie art. 22b ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczości na tle seksualnym (Dz. U. z 2024 r., poz.560) w związku z ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r., poz. 1606) zarządzam, co następuje: 

§ 1. 

  1. Wprowadzam Standardy ochrony małoletnich w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Sieradzu, które określa załącznik nr 1 do zarządzenia. 
  2. Każdy pracownik oraz osoby współpracujące z MOSiR Sieradz zobowiązani są do zapoznania się z treścią Standardów. 
  3. Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z treścią Standardów potwierdzone jego podpisem i datą dołącza się do akt osobowych pracownika. Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia. 

§ 2. 

Treść Standardów (także w wersji skróconej dla dzieci) podlega ogłoszeniu przez publikację na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sieradzu oraz dostępna jest w wersji drukowanej na żądanie osoby zainteresowanej. 

§ 3. 

Wykonanie zarządzenia powierzam Kierownikowi działu sportu i rekreacji. 

§ 4. 

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Standardy ochrony małoletnich w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Sieradzu

Polityka Ochrony Dzieci biorących udział w imprezach sportowo – rekreacyjnych organizowanych i współorganizowanych przez MOSiR Sieradz. 
Preambuła 
Wszelkie podejrzenia o nadużycia wobec dzieci są traktowane jako priorytetowe i podlegają niezwłocznemu wyjaśnieniu. MOSiR Sieradz zachowuje pełną współpracę z organami ścigania i organizacjami odpowiedzialnymi za ochronę dzieci. W przypadku wszczęcia interwencji wyjaśniającej w sprawie nadużyć wobec dzieci, MOSiR Sieradz podejmuje natychmiastowe działania w celu ochrony dzieci i odseparowania od dzieci osoby podejrzanej o nadużycia. 
Polityka Ochrony Dzieci biorących udział w imprezach sportowo – rekreacyjnych organizowanych i współorganizowanych przez MOSiR Sieradaz zawiera wytyczne mające na celu: 

  1. ustalenie zasad bezpiecznej relacji pracownik-dziecko; 
  2. wskazanie procedur interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka; 
  3. określenie sposobów weryfikacji pracowników; 
  4. uregulowanie mechanizmu, w ramach którego dzieci i ich rodzice/opiekunowie prawni mogą składać skargi.


Rozdział I 
Objaśnienie terminów

  1. Za pracownika MOSiR Sieradz w rozumieniu niniejszych Standardów ochrony małoletnich uważa się: osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, osobę współpracującą z MOSiR Sieradz na podstawie umowy cywilno-prawnej, umowy wolontariackiej, umowy stażowej, umowy o praktyki lub innej umowy, mającą kontakt z dziećmi w czasie imprezy. 
  2. Dzieckiem jest każda osoba do ukończenia 18. roku życia. 
  3. Opiekunem dziecka jest osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic, opiekun prawny lub opiekun tymczasowy. 
  4. Zgoda opiekuna oznacza zgodę osoby uprawnionej do reprezentacji dziecka, w szczególności jego przedstawiciela ustawowego (rodzica, opiekuna prawnego) lub innej osoby uprawnionej do reprezentacji na podstawie przepisów szczególnych lub orzeczenia sądu. W przypadku rodziców oznacza zgodę jednego z nich. W przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka sprawę rozstrzyga sąd. 
  5. Przez krzywdzenie dziecka należy rozumieć zagrożenie dobra dziecka, popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na jego szkodę przez jakąkolwiek osobę, w tym pracownika MOSiR Sieradz, dotyczy również przemocy rówieśniczej. 
  6. Osoba odpowiedzialna za Politykę Ochrony Dzieci przed krzywdzeniem to wyznaczony przez Dyrektora MOSIR Sieradz pracownik sprawujący nadzór nad realizacją Polityki Ochrony Dzieci. Dyrektor MOSIR Sieradz wyznacza do tego zadania Kierownika działu sportu i rekreacji bądź osobę wskazaną w trakcie jego nieobecności - e-mail: som@mosirsieradz.pl . 
  7. Dane osobowe dziecka to wszelkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka. 
  8. Interwencją prawną jest zawiadomienie policji lub prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę dziecka lub zawiadomienie właściwego sądu rejonowego, wydziału rodzinnego i nieletnich o zagrożeniu dobra dziecka. 

Rozdział II 
Rodzaje przemocy

Przemoc fizyczna
Przemoc fizyczna jest często najłatwiej rozpoznawalną formą. Może przejawiać się m.in. w uderzeniu, potrząsaniu, szczypaniu, gryzieniu, podduszaniu lub innym działaniu, które powoduje obrażenia fizyczne, pozostawia ślady lub powoduje ból. 

Przykłady: 

  • uderzanie dziecka, np. gdy nie słucha, przeszkadza w zajęciach, zawodach, imprezie; 
  • popychanie, poszturchiwanie; 
  • zachęcanie dzieci do agresywnej zabawy, bez względu na ryzyko zranienia siebie lub innych osób.

Wykorzystywanie seksualne
Wykorzystywanie seksualne to każdy rodzaj kontaktu seksualnego między osobą dorosłą, a małoletnią, tj. młodszą niż 18 lat, między znacznie starszym dzieckiem, a młodszym dzieckiem. Niedopuszczalne jest także robienie nieprzyzwoitych zdjęć dzieci, angażowanie dzieci w oglądanie takich zdjęć lub czynności seksualnych oraz zachęcanie dzieci do zachowywania się w sposób niewłaściwy seksualnie. Komentarze o charakterze seksualnym pod adresem innych osób są również formą wykorzystywania seksualnego. Nawet jeśli osoba poniżej 18 roku życia wyraża zgodę na czynność seksualną, to nadal zachowanie spełnia przesłanki wykorzystywania. 

Przykłady: 

  • fotografowanie nagich lub przebierających się dzieci w szatni; 
  • komentowanie tego, jak jest „dobrze rozwinięte”, dziecko biorące udział w zajęciach, zawodach, imprezie; 
  • wymaganie od dziecka kontaktu fizycznego wykraczającego poza potrzeby wynikające z charakteru imprezy, twierdząc, że służy to dobru dziecka; 
  • wysyłanie nieodpowiednich lub niechcianych wiadomości seksualnych dzieciom za pomocą internetu lub telefonu komórkowego; 
  • ostracyzm, poniżanie, wyśmiewanie czy groźby skierowane na tle seksualnym. 

Przemoc emocjonalna, psychiczna lub werbalna

Przemoc emocjonalna ma miejsce, gdy osoba dorosła nieustannie krytykuje dziecko, grozi mu lub je wyklucza z pewnych aktywności, obniżając jego poczucie wartości. Trener, opiekun to osoby znaczące w życiu dziecka, będące dla niego autorytetem sportowym i wzorem zachowania. Krytyka nie jest zabroniona. Krytyka jest ważna dla nauki, rozwoju i doskonalenia dzieci. Podobnie, żarty i śmiech pomagają tworzyć więzi między ludźmi i poczucie wspólnoty. Różnica pomiędzy przemocą psychiczną, a krytyką polega na tym, iż w przemocy psychicznej wykorzystywanie emocjonalne idzie za daleko. Krytyka przestaje być motywująca, a żarty nie są śmieszne. Przemoc emocjonalna może ranić i powodować szkody, podobnie jak przemoc fizyczna.

Przykłady: 

  • krzyczenie na dziecko i używanie języka agresywnego, ironicznego lub poniżającego w szczególności w sytuacjach niepowodzenia sportowego; 
  • naśmiewanie się z dziecka i zachęcanie do tego innych uczestników imprezy; 
  • faworyzowanie w trakcie imprezy/zawodów, tak że niektóre dzieci czują się wykluczone; 
  • przykłady obejmują przekleństwa, obelgi, poniżanie, groźby słowne, szyderstwo czy manipulacyjne użycie języka w celu sprawienia krzywdy emocjonalnej,
  • komentowanie w internecie (mediach społecznościowych) zdjęć dzieci ośmieszając je, hejtując (hejt definiujemy go jako nienawistne, poniżające treści, niekoniecznie w formie pisemnego komentarza, ale też grafik (w tym memów), video, nagrań). 

Zaniedbanie 
Zaniedbanie ma miejsce, gdy dorosły nie zapewnia wystarczającego wsparcia emocjonalnego lub umyślnie i konsekwentnie nie zwraca uwagi na dziecko. Zaniedbanie występuje również wtedy, gdy nie zapewnia się dziecku realizacji podstawowych potrzeb, np. nie otrzymuje wystarczającej ilości jedzenia, ubrania, opieki medycznej lub nadzoru. 


Przykłady: 

  • brak wiedzy opiekunów, gdzie znajdują się dzieci; 
  • niezapewnienie napojów lub niepozwalanie dzieciom na zaspokojenie pragnienia w trakcie imprezy w upalny dzień. 

Prześladowanie 
Chociaż znęcanie się zwykle uważa się za akt dorosłego wobec dziecka, nadużycia mogą pochodzić także od rówieśników. Przemoc dziecka wobec innego dziecka często jest nazywana prześladowaniem. Prześladowanie może przybierać różne formy. 
- Obejmuje działania fizyczne, takie jak uderzanie, uszkodzenia lub kradzież mienia, aktywność online, takie jak obraźliwe wiadomości, komentarze, posty lub zdjęcia zamieszczane w mediach społecznościowych, akty słowne, takie jak przezywanie. 
- Prześladowanie może być oparte na kryterium płci, pochodzenia etnicznego, seksualności, niepełnosprawności lub poziomie umiejętności sportowych. Dorośli czasami lekceważą prześladowanie, myśląc, że przynosi mniej doniosłe skutki, ponieważ występuje między dziećmi. Jednak prześladowanie może powodować szkody. Z tego powodu ważne jest, aby tworzyć atmosferę, w której wszyscy wiedzą, że prześladowanie nie jest i nie będzie tolerowane i należy na nie reagować, gdy tylko się rozpocznie. 
- Inne formy nadużyć, takie jak dyskryminacja, wykorzystywanie i przemoc, znęcanie się dorosłych nad dziećmi jak i dzieci wzajemnie nad sobą, mimo pewnych odrębności, należą do głównych kategorii nadużyć.

Rozdział III 
Zasady bezpiecznej relacji pracownik – dziecko 

  1. Pracownicy MOSiR Sieradz w rozumieniu niniejszych Standardów ochrony małoletnich znają treść dokumentu „Polityka Ochrony Dzieci biorących udział w imprezach sportowo – rekreacyjnych organizowanych i współorganizowanych przez MOSiR Sieradz” są zobowiązani do jej stosowania w codziennej pracy. 
  2. Dobro i bezpieczeństwo dzieci traktowane jest priorytetowo. 
  3. Pracownicy MOSiR Sieradz z szacunkiem traktują wszystkie dzieci bez względu na ich wiek, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne, płeć, niepełnosprawność, język, religię, poglądy polityczne, status majątkowy, orientację seksualną, poziom umiejętności. 
  4. Pracownicy MOSiR Sieradz w kontaktach z dziećmi kierują się następującymi zasadami:
  • 1) osoba dorosła szanuje dziecko i jego prywatność; 
  • 2) osoba dorosła uwzględnia indywidualne potrzeby dziecka; 
  • 3) osoba dorosła zwraca się do dziecka językiem zrozumiałym; 
  • 4) osoba dorosła nie wyraża krytycznych, ośmieszających opinii, uwag i osądów wobec dziecka; 
  • 5) osoba dorosła w żaden sposób nie dyskryminuje dziecka; 
  • 6) osoba dorosła nie wykorzystuje przewagi fizycznej i psychicznej wobec dziecka (nie bije, nie szarpie, nie stosuje siły fizycznej); 
  • 7) osoba dorosła traktuje dzieci z niepełnosprawnością oraz ze specjalnymi potrzebami wychowawczymi ze szczególną wrażliwością oraz szacunkiem, mając na względzie, że dzieci mogą wymagać większej troski niż pozostali, łatwiej niż inni podlegać wykluczeniu w grupie rówieśniczej, mogą mieć trudności w wyrażaniu swoich uczuć i potrzeb; 
  • 8) osoba dorosła reaguje na wszelkie formy obrażania, zastraszania i nietolerancji, dotyczy to również form przemocy: fizycznej, psychicznej jak i rówieśniczej.

5. Niedopuszczalne są następujące zachowania pracowników MOSiR Sieradz w stosunku do dzieci: 

  • wszelkie zachowania zawstydzające, upokarzające lub poniżające dzieci, mające znamiona przemocy psychicznej, fizycznej lub wykorzystywania seksualnego; 
  • naruszający godność dziecka, niestosowny kontakt fizyczny, erotyzowanie relacji. 

6. Pracownicy MOSiR Sieradz nie angażują się w prywatne rozmowy w mediach społecznościowych pomiędzy dziećmi - uczestnikami imprez. Nie zamieszczają komentarzy ani nie udostępniają zdjęć, które mogłyby zagrozić dobru dzieci lub wyrządzić im krzywdę. 
7. Pracownicy MOSiR Sieradz informują rodziców lub opiekunów oraz Dyrekcję MOSiR Sieradz o swoich obawach, dotyczących bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia dzieci, szczególnie w sytuacji stwierdzenia zachowań noszących znamiona przemocy lub dyskryminacji. 
8. Pracownicy MOSIR Sieradz dbają o zachowanie równowagi pomiędzy potrzebą nadzoru nad dzieckiem i jego prawem do prywatności. Pamiętaj, że dane o stanie zdrowia i niepełnosprawności należą do danych szczególnej kategorii chronionych najbardziej ze wszystkich innych danych przez RODO. Pamiętaj o konieczności zachowania w poufności posiadanej wiedzy na ten temat. 

Rozdział IV 
Sposoby weryfikacji pracowników 

  1. Dane osobowe osób prowadzących imprezę mających styczność z dziećmi (w szczególności obsługa konkurencji sportowych, pracownicy Działu Sportu i Rekreacji) należy rejestrować (zgodnie z zapisami prawa dot. przetwarzania danych osobowych), po to, aby w sytuacjach ewentualnych nadużyć w prosty sposób można było zidentyfikować sprawcę. 
  2. Dane osobowe pracowników mających kontakt z dziećmi, przed ich przystąpieniem do pracy, zostaną sprawdzone w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, aby zapobiegać ewentualnym nadużyciom. 
  3. Na osobie przystępującej do pracy z dziećmi ciąży obowiązek przedłożenia dokumentów i oświadczeń, o których mowa w art. 21 ust. 3-8 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. 
  4. Przed przystąpieniem do pracy wybrany kandydat, na zasadzie dobrowolności może złożyć oświadczenie dotyczące niekaralności za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności oraz przestępstwa na szkodę małoletniego, oraz o toczących się względem niego postępowaniach karnych (Załącznik nr 1 - część B). 
  5. Każdy nowo przyjęty pracownik zapoznaje się z zapisami Polityki Ochrony Dzieci. Zapoznanie się z wymienionymi powyżej zasadami potwierdza swoim podpisem (Załącznik nr 1 - część A). 

Rozdział V 
Procedura zgłaszania podejrzeń krzywdzenia dziecka 

  1. W przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka, każdy pracownik zobowiązany jest do niezwłocznego powiadomienia Dyrektora MOSiR Sieradz lub osoby zastępującej o zaistniałej sytuacji wraz ze sporządzeniem notatki służbowej ze zdarzenia, Załącznik nr 2. Zgłoszenia można dokonać osobiście bądź pisemnie wysyłając e-mail na adres som@mosirsieradz.pl 
  2. Każde zgłoszenie, zarówno w formie ustnej jak i pisemnej traktowane jest z należytą powagą i dokładnie sprawdzane. 
  3. Pracownicy i współpracownicy MOSiR Sieradz biorący udział w interwencji mają obowiązek zachowania tajemnicy informacji związanych z wyjaśnianą sytuacją. 
  4. Każde podjęcie interwencji rozpoczyna się od poinformowania opiekuna prawnego dziecka (o ile jest to możliwe) o podejrzeniu jego krzywdzenia, jeśli nie zagraża to dobru dziecka. 
  5. Schemat określający procedurę interwencji określa Załącznik nr 3.
  6. Z przebiegu każdej interwencji sporządza się kartę interwencji, której wzór stanowi Załącznik nr 4 do niniejszej Polityki.

Rozdział VI 
Zasady ochrony dostępu do Internetu

W trakcie imprez/zawodów dziecko nie ma możliwości swobodnego dostępu do Internetu dostarczanego przez MOSiR Sieradz. Dzieci korzystają wyłącznie z własnych urządzeń, które mają możliwość łączenia się z siecią internet. Odpowiedzialność za dostęp do niewłaściwych treści, na prywatnych urządzeniach ponoszą opiekunowie prawni. 


Rozdział VII 
Skarga na działanie pracownika

 
Dzieci i ich rodzice (opiekunowie) mogą składać skargi na działanie pracownika wybierając jeden z poniższych kanałów komunikacji: 

  • drogą telefoniczną pod numerem tel.: 43 822 38 82; 

  • drogą mailową na adres: som@mosirsieradz.pl; 

  • osobiście w siedzibie MOSiR Sieradz, ul. Sportowa 1, 98-200 Sieradz. 

Rozdział VIII 
Zasady ochrony danych osobowych dziecka i wizerunku dziecka

  1. Dane osobowe dziecka podlegają ochronie na zasadach określonych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, zwanym RODO i powiązanymi z RODO aktami prawnymi.
  2. Wizerunek dziecka podlega ochronie prawnej.
  3. Na przetwarzanie wizerunku należy pozyskać zgodę od rodzica/opiekuna prawnego.
  4. Zakres publikowanych danych dziecka należy ograniczyć do minimum określonego w oświadczeniu czy regulaminie wydarzenia oraz w Regulaminie imprez MOSiR oraz w Regulaminach obiektów. 
  5. W razie wątpliwości należy poprosić Dyrektora MOSiR Sieradz o radę w sprawie zamieszczenia obrazów dzieci na stronie internetowej/mediach społecznościowych. 
  6. Obowiązek Informacyjny RODO dotyczący uczestników imprez zamieszczony jest na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sieradzu, www.mosirsieradz.pl

Rozdział IX 
Monitoring stosowania Polityki 

Osoba odpowiedzialna za Politykę Ochrony Dzieci jest wyznaczana przez Dyrektora MOSiR Sieradz. Osoba odpowiedzialna za Politykę Ochrony Dzieci: 

  • monitoruje realizację Polityki; 
  • reaguje na sygnały naruszenia Polityki; 
  • proponuje zmiany w Polityce; 

Procedura aktualizowania Standardu odbywa się nie rzadziej niż raz na 2 lata. Osoba odpowiedzialna za realizację Standardu zobowiązana jest do przeprowadzenia wśród pracowników ( przynajmniej raz w roku) ankiety, której stanowi załącznik nr 5 do niniejszego Standardu. W ankiecie pracownicy mogą proponować zmiany Standardów oraz wskazywać naruszenia Standardów w MOSiR Sieradz. Dyrektor wprowadza do Polityki niezbędne zmiany i ogłasza pracownikom nowe brzmienie Polityki.

Rozdział X 
Przepisy końcowe 

  1. Polityka wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia. 
  2. Ogłoszenie następuje w sposób ogólnodostępny dla pracowników MOSiR Sieradz, uczestników zajęć, małoletnich oraz ich opiekunów i umieszczenie na stronie internetowej www.mosirsieradz.pl oraz udostępnia w wersji drukowanej.
  3. Polityka ochrony małoletnich w wersji skróconej dla dzieci określona została w załączniku nr 6.
  4. Na wszystkich obiektach zostały wywieszone informacje z numerami alarmowymi. 

Jeśli zauważysz niepokojące zachowania u dziecka, reaguj! 
Zadzwoń bezpłatnie:
Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci – tel. 800 100 100 
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – tel. 800 121 212 
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – tel. 116 111 
Poradnia telefoniczna “Niebieska linia” – tel. 116 123 
Numer alarmowy – tel. 112 


PDFZałącznik nr 1 - Oświadczenie o zapoznaniu się z Polityką Ochrony Dzieci i o niekaralności (423,24KB)

PDFZałącznik nr 2 – Notatka służbowa ze zdarzenia (521,96KB)

PDFZałącznik nr 3 – Schemat interwencji (480,07KB)

 PDFZałącznik nr 4 – Karta interwencji (352,85KB)

PDFZałącznik nr 5 – Monitoring standardów – ankieta dla pracowników MOSiR (433,36KB)

PDFZałącznik nr 6 – Polityka Ochrony Małoletnich w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Sieradzu – wersja skrócona (576,52KB)