ZARZĄDZENIE NR 10 /2024 Dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sieradzu z dnia 22 lipca 2024 roku w sprawie wprowadzenia „Standardów Ochrony Osób Małoletnich w obiekcie „TRAX” - Usługi noclegowe przy ul. Sportowej 1 w Sieradzu i Ośrodku wypoczynkowym Sieradz Męka.
Na podstawie art. 22b ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczości na tle seksualnym (Dz. U. z 2024 r., poz.560) w związku z ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r., poz. 1606) zarządzam, co następuje:
§ 1.
- Wprowadzam Standardy ochrony osób małoletnich w obiektach: „TRAX” Usługi noclegowe przy ul. Sportowej 1 w Sieradzu i Ośrodek wypoczynkowy Sieradz Męka, które określa załącznik nr 1 do zarządzenia.
- Każdy pracownik oraz osoby współpracujące z obiektami: „TRAX” Usługi noclegowe przy ul. Sportowej 1 w Sieradzu i Ośrodkiem wypoczynkowym Sieradz Męka zobowiązani są do zapoznania się z treścią Standardów.
- Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z treścią Standardów potwierdzone jego podpisem i datą dołącza się do akt osobowych pracownika. Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia.
§ 2.
Treść Standardów (także w wersji skróconej dla dzieci) podlega ogłoszeniu przez publikację na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sieradzu w zakładce: „TRAX” Usługi noclegowe oraz w zakładce: Ośrodek wypoczynkowy Sieradz Męka, a ponadto zostaje wywieszona w widocznym miejscu w każdym z obiektów w wersji zupełnej oraz skróconej, przeznaczonej dla małoletnich.
§ 3.
Wykonanie zarządzenia powierzam Kierownikowi działu sportu i rekreacji.
§ 4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.
I. Postanowienia wstępne
- Mając na uwadze konieczność zapewnienia osobom małoletnim należytej ochrony w trakcie ich pobytu w obiektach „TRAX” Usługi noclegowe przy ul. Sportowej 1 w Sieradzu i Ośrodku wypoczynkowym Sieradz Męka Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sieradzu wprowadza niniejsze „Standardy Ochrony Osób Małoletnich w obiektach: „TRAX” Usługi noclegowe przy ul. Sportowej 1 w Sieradzu i Ośrodku wypoczynkowym Sieradz Męka” zwane dalej Standardami.
- Wszystkie osoby zatrudniane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji – bez względu na podstawę zatrudnienia (umowa o pracę, umowa cywilno - prawna, umowa o współpracy, umowa o praktyki, umowy stażowe, umowa wolontariacka itp.) - mają obowiązek stosować postanowienia niniejszego dokumentu.
- Obiekty „TRAX” Usługi noclegowe przy ul. Sportowej 1 w Sieradzu i Ośrodek wypoczynkowy Sieradz Męka prowadzi swoją działalność z poszanowaniem praw człowieka, w szczególności praw dzieci, jako osób szczególnie wrażliwych na krzywdzenie. W trosce o dobro dzieci przygotowane zostały niniejsze zasady pn. ”Standardy Ochrony Małoletnich w obiektach „TRAX” Usługi noclegowe przy ul. Sportowej 1 w Sieradzu i Ośrodku wypoczynkowym Sieradz Męka”.
II. Podstawa prawna
Standardy Ochrony małoletnich powstały na podstawie wskazanych aktów prawnych:
- Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 560 ze zm.);
- Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1606);
- Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2021 r. poz. 1249);
- Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U z 2022 r. poz. 1138 ze zm.);
- Konwencja o Prawach Dziecka przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z dnia 20 listopada 1089 r. (Dz. U. z 1991 Nr 120 poz. 526 ze zm.):
III. OBJAŚNIENIE POJĘĆ
- Standardy – niniejszy dokument pn.: „Standardy Ochrony Małoletnich w obiektach: „TRAX” Usługi noclegowe przy ul. Sportowej 1 w Sieradzu i Ośrodku wypoczynkowym Sieradz Męka”.
- Dziecko – każda osoba do ukończenia 18. roku życia.
- Obiekt noclegowy – obiekty: „TRAX” Usługi noclegowe przy ul. Sportowej 1 w Sieradzu i Ośrodek wypoczynkowy Sieradz Męka.
- Pracownik/personel obiektów: „TRAX” Usługi noclegowe przy ul. Sportowej 1 w Sieradzu i Ośrodka wypoczynkowego Sieradz Męka – osoba zatrudniona przez MOSiR Sieradz bez względu na podstawę zatrudnienia (umowa o pracę, umowa cywilno-prawna, umowa o współpracy, umowa o praktyki, umowa wolontariacka, umowa stażowa itp.).
- Krzywdzenie Dziecka – popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na Dziecka szkodę przez jakąkolwiek osobę, w tym pracownika/personelu obiektów noclegowych, dotyczy również przemocy rówieśniczej.
- Przestępstwo na szkodę Dziecka – na szkodę dzieci mogą być popełnione wszystkie przestępstwa, jakie mogą być popełnione przeciwko osobom dorosłym, a dodatkowo przestępstwa, które mogą być popełnione wyłącznie przeciwko dzieciom (np. wykorzystywanie seksualne z art. 200 Kodeksu karnego). Z uwagi na specyfikę obiektów noclegowych, w których łatwo można uzyskać możliwość odosobnienia, przestępstwami, do których najczęściej może dojść na ich terenie będą przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, w szczególności:
- zgwałcenie (art. 197 kodeksu karnego),
- seksualne wykorzystanie niepoczytalności i bezradności (art. 198 kk),
- seksualne wykorzystanie zależności lub krytycznego położenia (art. 199 kk),
- seksualne wykorzystanie osoby poniżej 15 roku życia (art. 200 kk),
- grooming (uwiedzenie małoletniego za pomocą środków porozumiewania się na odległość, internet - art. 200a kk).
7. Opiekun dziecka – rodzic bądź przedstawiciel ustawowy Dziecka niebędący rodzicem, ustanowiony zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
8. Zgoda opiekuna – zgoda osoby uprawnionej do reprezentowania Dziecka, w szczególności jego przedstawiciela ustawowego (rodzica, opiekuna prawnego) lub innej osoby uprawnionej do reprezentacji na podstawie przepisów szczególnych lub orzeczenia sądu. W przypadku rodziców oznacza zgodę jednego z nich. W przypadku braku porozumienia między rodzicami Dziecka sprawę rozstrzyga sąd.
9. Obca osoba dorosła – osoba powyżej 18. roku życia, która nie jest dla Dziecka Opiekunem Prawnym.
10. Dane osobowe dziecka to wszelkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka.
11.Osoba odpowiedzialna za ”Standardy Ochrony Osób Małoletnich w obiektach „TRAX” Usługi noclegowe przy ul. Sportowej 1 w Sieradzu i Ośrodku wypoczynkowym Sieradz Męka” to wyznaczony przez Dyrektora MOSiR Sieradz pracownik sprawujący nadzór nad realizacją Standardów.
12. Dyrektor MOSiR Sieradz wyznacza do tego zadania Kierownika działu sportu i rekreacji bądź osobę wskazaną w trakcie jego nieobecności.
IV. GENERALNE ZASADY
- Każdy Gość obiektu noclegowego, w tym Dziecko, winien być traktowany z należytym szacunkiem i poszanowaniem jego godności. Zabrania się wszelkich zachowań, które mogą naruszyć powyższą zasadę.
- Pracownik/personel obiektu noclegowego winien reagować w sytuacji Krzywdzenia Dziecka lub zaistnienia uzasadnionego podejrzenia, że dochodzi do Krzywdzenia Dziecka.
- Jedną z form skutecznego zapobiegania Krzywdzeniu Dzieci jest identyfikacja dziecka przebywającego w obiekcie i jego relacji w stosunku do osoby dorosłej, z którą przebywa w obiektach: „TRAX” Usługi noclegowe przy ul. Sportowej 1 w Sieradzu i Ośrodku wypoczynkowym Sieradz Męka.
- Każda osoba, w tym dziecko, ma prawo zgłosić podejrzenie lub fakt Krzywdzenia Dziecka personelowi obiektu noclegowego i ma prawo oczekiwać stosownej reakcji personelu.
V. SPOSOBY WERYFIKACJI PRACOWNIKÓW
- Dane osobowe pracowników/personelu obiektów mających kontakt z dziećmi, przed ich przystąpieniem do pracy, zostaną sprawdzone w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, aby zapobiegać ewentualnym nadużyciom.
- Na osobie przystępującej do pracy z dziećmi ciąży obowiązek przedłożenia dokumentów i oświadczeń, o których mowa w art. 21 ust. 3-8 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.
- Przed przystąpieniem do pracy wybrany kandydat, na zasadzie dobrowolności może złożyć oświadczenie dotyczące niekaralności za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności oraz przestępstwa na szkodę małoletniego, oraz o toczących się względem niego postępowaniach karnych (Załącznik nr 1 - część B).
- Każdy nowo przyjęty pracownik zapoznaje się z zapisami Standardów Ochrony Dzieci. Zapoznanie się z wymienionymi powyżej zasadami potwierdza swoim podpisem (Załącznik nr 1 - część A).
VI. ZASADY ZAPEWNIAJĄCE BEZPIECZNE RELACJE
Miedzy pracownikami obiektów noclegowych a małoletnimi, w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich.
- W obiektach: „TRAX” Usługi noclegowe przy ul. Sportowej 1 w Sieradzu i Ośrodku wypoczynkowym Sieradz Męka będzie dokładać starań, by pracownicy/personel obiektów noclegowych mogący mieć kontakt z małoletnimi, przebywającymi w obiekcie, mieli świadomość ciążących na nich w tym zakresie obowiązków, a także by potrafili zadbać o bezpieczne relacje pomiędzy nimi a małoletnimi.
- Pracownik/personel obiektów noclegowych nie powinien dopuszczać do sytuacji, w której pozostaje w obiekcie w pomieszczeniu sam na sam z małoletnim, z wyjątkiem sytuacji, gdy pozostawienie małoletniego samego w pomieszczeniu mogłoby w istotny sposób zagrozić dobru małoletniego, w szczególności jego zdrowiu lub życiu. W miarę możliwości należy zapewnić obecność innej osoby dorosłej lub nadzór kamer monitoringu itp.
- Jakiekolwiek kontakty pomiędzy pracownikiem/personelem danego obiektu noclegowego a małoletnim, przebywającym w obiektach: „TRAX” Usługi noclegowe przy ul. Sportowej 1 w Sieradzu i Ośrodku wypoczynkowym Sieradz Męka, nie powinny wykraczać poza interakcje uzasadnione obowiązkami służbowymi pracownika/personelu obiektów.
VII. ZASADY I PROCEDURY IDENTYFIKACJI MAŁOLETNIEGO
Przebywającego w obiektach: „TRAX” Usługi noclegowe przy ul. Sportowej 1 w Sieradzu i Ośrodku wypoczynkowym Sieradz Męka i jego relacji do osoby dorosłej, z którą przebywa w Ośrodku.
- Identyfikacji małoletniego i jego relacji do osoby dorosłej, z którą przebywa w danym obiekcie noclegowym, dokonuje personel obiektu noclegowego. Identyfikacja taka następuje w momencie meldunku, załącznik nr 2 na podstawie dokumentów małoletniego oraz osoby dorosłej, z którą przebywa on w obiekcie, a w razie ich braku, na podstawie rozmowy z dorosłym oraz małoletnim.
Przykład rozmowy:
„W naszym obiekcie noclegowym obowiązują procedury ochrony dzieci, w związku z tym, w momencie rejestracji prosimy o przedstawienie dokumentów tożsamości wszystkich osób nieletnich będących gośćmi. Czy dziecko ma przy sobie dokument tożsamości?” (np. legitymacja szkolna, paszport).
Jeżeli dziecko nie posiada dokumentu lub po jego sprawdzeniu, nie ma pewności, że osoba dorosła jest prawnym opiekunem dziecka, możemy zadać poniższe pytania, które pomogą określić sytuację:
- Jak nazywa się dziecko, ile ma lat?
- Czy jest Pan/Pani prawym opiekunem dziecka? lub Czy dziecko jest z Panem/ Panią spokrewnione? lub Czy ma Pan/Pani dokument uprawniający do sprawowania opieki nad dzieckiem?
- Czy ma Pan/Pani zaświadczenie od opiekunów dziecka, że przebywa ono pod Pana/Pani opieką?
- Czy ma Pan/Pani telefon do opiekunów dziecka, żebyśmy mogli to potwierdzić?
- W jakim celu podróżuje Pan/Pani z dzieckiem?
Przykładowa rozmowa z dzieckiem:
- Jak się nazywasz, ile masz lat? Gdzie mieszkasz?
- Kim jest osoba, z którą przyszedłeś ?
- Czy znacie się dobrze z tym Panem/Panią?
- Gdzie są twoi rodzice? Chcielibyśmy się z nimi skontaktować - czy masz do nich numer telefonu?
Jeżeli dorosły odpowiada za dziecko, informujemy, że chcemy porozmawiać z dzieckiem. Jeżeli dorosły utrudnia kontakt z dzieckiem, możemy podkreślić, że w sytuacji, kiedy niemożliwe jest ustalenie tożsamości dziecka, zgodnie z prawem jesteśmy zobowiązani zawiadomić policję.
2. Aby dokonać identyfikacji Dziecka i jego relacji w stosunku do osoby, z którą przebywa w danym obiekcie noclegowym, należy:
- Zapytać o tożsamość dziecka oraz o relację dziecka w stosunku do osoby, z którą przybyło do obiektach: „TRAX” Usługi noclegowe przy ul. Sportowej 1 w Sieradzu i Ośrodka wypoczynkowego Sieradz Męka. W tym celu należy poprosić o dokument tożsamości dziecka lub inny dokument potwierdzający, że osoba dorosła ma prawo do sprawowania opieki nad dzieckiem w danym obiekcie noclegowym. W przypadku braku dokumentu tożsamości można poprosić o podanie danych dziecka (imię, nazwisko, adres, numer PESEL);
- W przypadku braku dokumentów wskazujących na pokrewieństwo dziecka i osoby dorosłej należy zapytać o tę relację osobę dorosłą oraz dziecko. W trakcie rozmowy z małoletnim należy zwrócić szczególną uwagę na to, by małoletni miał możliwość swobodnego i nieskrępowanego wypowiadania się, w szczególności by dorosły, z którym małoletni przebywa w obiekcie noclegowym, nie udzielał odpowiedzi na pytania zadawane małoletniemu. Jeśli dorosły w jakikolwiek sposób utrudnia kontakt z małoletnim lub wywiera na niego presję, choćby tylko swoją obecnością, wówczas należy poprosić dorosłego o opuszczenie pomieszczenia na czas prowadzenia rozmowy z małoletnim, a także poprosić o obecność w trakcie rozmowy dodatkowo drugiego pracownika/personelu obiektu.
- Jeżeli osoba dorosła nie jest rodzicem lub opiekunem prawnym dziecka, należy zapytać, czy posiada dokument świadczący o zgodzie rodziców na wspólny wyjazd osoby dorosłej z dzieckiem (np. pisemne oświadczenie).
- Jeżeli osoba dorosła nie posiada dokumentu zgody rodziców, należy poprosić o numer telefonu wyżej wymienionych, aby zadzwonić i potwierdzić przebywanie dziecka w obiektach: „TRAX” Usługi noclegowe przy ul. Sportowej 1 w Sieradzu i Ośrodku wypoczynkowym Sieradz Męka z obcą osobą dorosłą za wiedzą i zgodą rodziców/opiekunów prawnych.
3. W przypadku oporu ze strony osoby dorosłej co do okazania dokumentu dziecka lub wskazania relacji należy wyjaśnić, że niniejsza procedura służy zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa.
4. Po wyjaśnieniu sprawy w sposób pozytywny należy podziękować za czas poświęcony na upewnienie się, że dziecko jest pod dobrą opieką i jeszcze raz podkreślić, że procedura ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom.
5. W przypadku, gdy rozmowa nie rozwieje wątpliwości dotyczących podejrzenia wobec dorosłego i jego intencji skrzywdzenia dziecka, należy dyskretnie powiadomić przełożonego, w tym Dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W przypadku nieobecności Dyrektora MOSiR Sieradz osobę zastępującą Dyrektora.
6. Od momentu kiedy pojawiły się pierwsze wątpliwości, zarówno dziecko, jak i osoba dorosła powinni być pod stałą obserwacją personelu i nie zostawać sami.
7. Przełożony, który został powiadomiony o sytuacji podejmuje decyzję o zawiadomieniu policji lub w razie wątpliwości przejmuje rozmowę z podejrzaną osobą dorosłą w celu uzyskania dalszych wyjaśnień.
8. W przypadku, gdy rozmowa potwierdzi przekonanie o próbie lub popełnieniu przestępstwa na szkodę dziecka, przełożony zawiadamia o tym fakcie policję. Dalej stosuje się procedurę w przypadku okoliczności wskazujących na skrzywdzenie Dziecka.
9. W przypadku gdy świadkami nietypowych lub podejrzanych sytuacji są inni pracownicy/personel danego obiektu noclegowego np. obsługa pokoi, obsługa techniczna, oraz inni pracownicy administracyjni powinni oni o tym niezwłocznie zawiadomić przełożonego, który zadecyduje o podjęciu odpowiednich działań.
10. W zależności od sytuacji i miejsca, przełożony weryfikuje, na ile podejrzenie Krzywdzenia Dziecka jest zasadne. W tym celu dobiera odpowiednie środki prowadzące do wyjaśnienia sytuacji lub podejmuje decyzję o przeprowadzeniu interwencji i zawiadamia policję.
VIII. ZASADY I PROCEDURY REAGOWANIA
w przypadku uzasadnionego przypuszczenia, że dobro małoletniego znajdującego się na terenie obiektów noclegowych jest zagrożone.
- Mając uzasadnione podejrzenie, że dziecko przebywające w obiekcie jest krzywdzone, należy niezwłocznie zawiadomić policję, dzwoniąc pod numer 112 i opisując okoliczności zdarzenia. W zależności od dynamiki sytuacji i okoliczności, telefon wykonuje osoba, która jest bezpośrednim świadkiem zdarzenia (pracownik/personel obiektu/przełożony). Jeśli zawiadamiającym jest pracownik, jednocześnie o zdarzeniu informuje swojego przełożonego.
- Uzasadnione podejrzenie Krzywdzenia Dziecka występuje wtedy, gdy:
- dziecko ujawniło członkowi personelu fakt Krzywdzenia,
- pracownik zaobserwował Krzywdzenie Dziecka,
- dziecko ma na sobie ślady Krzywdzenia (np. zadrapania, zasinienia), a zapytane odpowiada niespójnie lub chaotycznie lub popada w zakłopotanie bądź występują inne okoliczności mogące wskazywać na Krzywdzenie np. znalezienie materiałów pornograficznych z udziałem dzieci w pokoju osoby dorosłej. W tej sytuacji należy uniemożliwić dziecku oraz osobie podejrzewanej o Krzywdzenie Dziecka oddalenie się z danego obiektu noclegowego. W uzasadnionych przypadkach można dokonać obywatelskiego zatrzymania osoby podejrzewanej.
3. W takiej sytuacji, do czasu przybycia policji należy trzymać tę osobę pod nadzorem dwóch pracowników/personelu obiektów w osobnym pomieszczeniu z dala od widoku innych gości.
4. W każdym przypadku należy zadbać o bezpieczeństwo dziecka. Dziecko powinno przebywać pod opieką pracownika do czasu przyjazdu policji.
5. W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że doszło do popełnienia przestępstwa powiązanego z kontaktem dziecka z materiałem biologicznym sprawcy (sperma, ślina, naskórek), należy w miarę możliwości nie dopuścić, aby dziecko myło się oraz jadło/piło do czasu przyjazdu policji.
6. Po odbiorze dziecka przez policję należy zabezpieczyć materiał z monitoringu oraz inne istotne dowody (np. dokumenty) dotyczące zdarzenia i na wniosek służb przekazać ich kopię prokuratorowi lub policji.
7. Każdy członek personelu biorący udział w interwencji sporządza notatkę służbową opisującą okoliczności zdarzenia załącznik nr 3. Zgłoszenia można dokonać osobiście w siedzibie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, ul. Sportowa 1, 98-200 Sieradz, bądź pisemnie wysyłając e-mail na adres som@mosirsieradz.pl.
8. Każde zgłoszenie, zarówno w formie ustnej jak i pisemnej traktowane jest z należytą powagą i dokładnie sprawdzane.
9. Pracownicy/personel obiektów: „TRAX” Usługi noclegowe przy ul. Sportowej 1 w Sieradzu i Ośrodka wypoczynkowego Sieradz Męka biorący udział w interwencji mają obowiązek zachowania tajemnicy informacji związanych z wyjaśnianą sytuacją.
10. Schemat określający procedurę interwencji określa załącznik nr 4.
11. Z przebiegu każdej interwencji sporządza się kartę interwencji, której wzór stanowi załącznik nr 5.
IX. PROCEDURY I OSOBY ODPOWIEDZIALNE
Za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego oraz zawiadamianie sądu opiekuńczego.
- Po powiadomieniu przez pracowników/personel obiektów noclegowych w sytuacjach przewidzianych w niniejszych Standardach, Dyrektor MOSiR Sieradz jest zobowiązany do ustalenia stanu sprawy oraz, jeśli ustalone okoliczności uzasadniają taki krok, do powiadomienia policji.
- W sytuacjach niecierpiących zwłoki do powiadomienia policji jest uprawniony i zobowiązany każdy pracownik/personel obiektów: „TRAX” Usługi noclegowe przy ul. Sportowej 1 w Sieradzu i Ośrodka wypoczynkowego Sieradz Męka.
- Po powiadomieniu policji pracownicy/personel obiektów noclegowych powinni zadbać, by małoletni oraz osoba dorosła, która mogła popełnić przestępstwo, nie oddalili się z danego obiektu przed przybyciem funkcjonariuszy policji, a także by potencjalne dowody popełnienia przestępstwa nie uległy zniszczeniu (np. zabezpieczenie nagrań z kamer monitoringu).
- W uzasadnionych przypadkach Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji jest zobowiązany także rozważyć możliwość zawiadomienia sądu opiekuńczego (tzw. zawiadomienie w ramach obowiązku obywatelskiego).
X. DOKUMENTACJA I POUFNOŚĆ
- Po interwencji przeprowadzonej zgodnie z pkt VIII powyżej, należy opisać zdarzenie w Karcie Interwencji.
- Dokumentację dotyczącą interwencji przechowuje się w sposób zapewniający poufność, przez okres nie dłuższy niż jest to wymagane lub zgodne z obowiązującymi przepisami prawa.
XI. PERSONEL
- Wdrożenie niniejszych Standardów następuje poprzez zapoznanie wszystkich zatrudnionych w obiektach: „TRAX” Usługi noclegowe przy ul. Sportowej 1 w Sieradzu i Ośrodka wypoczynkowego Sieradz Męka z treścią niniejszych Standardów.
- Dyrektor MOSiR może też podejmować innego rodzaju działania szkoleniowe, instruktażowe i informacyjne adresowane do pracowników/personelu obiektów noclegowych.
- Jeśli Personel obiektów noclegowych zatrudniony jest do prac związanych z edukacją, wypoczynkiem lub opieką nad dziećmi, należy obowiązkowo dokonać sprawdzenia takiej osoby w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (www.rps.ms.gov.pl). Sprawdzenie należy powtarzać co roku. Od ww. personelu należy również wymagać odpowiedniego zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego, zgodnie z wymaganiami Ustawy. Wydruk z Rejestru przechowuje się w aktach osobowych pracownika lub analogicznej dokumentacji dotyczącej osoby zatrudnionej w oparciu o inne formy zatrudnienia.
- Jeżeli pracownik posiada obywatelstwo inne niż polskie wówczas powinien przedłożyć również informację z rejestru karnego państwa, którego jest obywatelem, uzyskiwaną do celów działalności zawodowej z kontaktami z małoletnimi, bądź informację z rejestru karnego, jeżeli prawo tego państwa nie przewiduje wydawania informacji dla wyżej wymienionych celów.
- Jeżeli prawo państwa, z którego ma być przedłożona informacja o niekaralności nie przewiduje wydawania takiej informacji lub nie prowadzi rejestru karnego, wówczas pracownik składa, pod rygorem odpowiedzialności karnej, oświadczenie o tym fakcie wraz z oświadczeniem, że nie był prawomocnie skazany oraz nie wydano wobec niego innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuścił się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy, stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi.
- Pracownik/personel danego obiektu noclegowego zatrudniony do pracy z dziećmi, w tym osoby, które mogą mieć potencjalny kontakt z dziećmi, powinny złożyć oświadczenie o braku karalności i nietoczeniu się wobec nich postępowań o czyny przeciwko dzieciom.
- Na każdym etapie stosowania procedur wynikających ze Standardów należy pamiętać, że mogą one stanowić niedogodność dla Gości obiektów noclegowych, w związku z czym należy wykazywać zrozumienie dla reakcji Gości na powyższe i tłumaczyć im konieczność, tak faktyczną jak i prawną, przeprowadzania w danym obiekcie noclegowym przedmiotowych procedur. Reakcja Gościa nie może jednak stanowić powodu do odstąpienia od procedur.
- Wszelkie procedury przewidziane Standardami należy stosować w sposób racjonalny.
- Personel obiektów: „TRAX” Usługi noclegowe przy ul. Sportowej 1 w Sieradzu i Ośrodka wypoczynkowego Sieradz Męka powinien w kontaktach z małoletnimi uwzględniać poziom jego rozwoju emocjonalnego oraz intelektualnego, a w przypadkach, gdy małoletni jest osobą niepełnosprawną lub osobą ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, wówczas także tę okoliczność.
XII. ZASADY PRZEGLĄDU I AKTUALIZACJI STANDARDÓW
- Niniejsze Standardy podlegają cyklicznej kontroli, ocenie i aktualizacji dokonywanej przez Dyrekcję MOSiR Sieradz przy udziale kompetentnych osób przynajmniej raz na dwa lata.
- W/w. czynności mają na celu dostosowanie Standardów do aktualnych potrzeb i zgodności z obowiązującymi przepisami.
- Osoba odpowiedzialna za realizację Standardy Ochrony Małoletnich w obiektach: „TRAX” Usługi noclegowe przy ul. Sportowej 1 w Sieradzu i Ośrodku wypoczynkowym Sieradz Męka zobowiązana jest do przeprowadzenia wśród pracowników (przynajmniej raz w roku) ankiety, której stanowi załącznik nr 6 do niniejszego Standardu. W ankiecie pracownicy mogą proponować zmiany Standardów oraz wskazywać naruszenia Standardów w obiektach noclegowych.
- Standardy Ochrony Małoletnich w obiektach: „TRAX” Usługi noclegowe przy ul. Sportowej 1 w Sieradzu i Ośrodku wypoczynkowym Sieradz Męka w wersji skróconej dla dzieci określona została w załączniku nr 7.
XIII. ZASADY I SPOSÓB UDOSTĘPNIANIA STANDARDÓW
Obiekt „TRAX” Usługi noclegowe przy ul. Sportowej 1 w Sieradzu i Ośrodek wypoczynkowy Sieradz Męka udostępnia pełną treść Standardów na swojej stronie internetowej www.mosirsieradz.pl
Na wszystkich obiektach noclegowych zostały wywieszone informacje z numerami alarmowymi.
Jeśli zauważysz niepokojące zachowania u dziecka, reaguj!
Zadzwoń bezpłatnie:
Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci – tel. 800 100 100
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – tel. 800 121 212
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – tel. 116 111
Poradnia telefoniczna “Niebieska linia” – tel. 116 123
Numer alarmowy – tel. 112
PDFZałącznik nr 1 - Oświadczenie o zapoznaniu się z Polityką Ochrony Dzieci i o niekaralności (434,42KB)
PDFZałącznik nr 2 – Oświadczenie dotyczące małoletnich (438,96KB)
PDFZałącznik nr 3 - Notatka służbowa ze zdarzenia (346,36KB)
PDFZałącznik nr 4 – Schemat interwencji (482,26KB)
PDFZałącznik nr 5 – Karta interwencji (176,64KB)
PDFZałącznik nr 6 – Monitoring standardów – ankieta dla pracowników MOSiR (263,61KB)
PDFZałącznik nr 7 – Polityka Ochrony Małoletnich w obiektach „TRAX” Usługi noclegowe przy ul. Sportowej 1 w Sieradzu i Ośrodku wypoczynkowym Sieradz Męka – wersja skrócona (578,92KB)